تاریخ : ۰۳ بهمن ۱۳۹۳      
شهر : اصفهان   
وب سایت : www.TEDxNaghsheJahan.com
   
تداکس نقش جهان، ایده هایی ارزشمند برای تحقق یک رویا

شاید اولین چیزی که از این عنوان به ذهنتان خطور کند این باشد که تداکس چیست و در پس آن چه ایده های ارزشمندی نهفته است. پس با ما همراه باشید تا دریچه ای به روی دنیایی متفاوت از جنس تد و تداکس برویتان بگشاییم و به معرفی تداکس نقش جهان از زبان علیرضا کرمی عضو تیم برگزاری این رویداد بپردازیم.

تد(TED) چیست؟

تد یک موسسه غیر انتفاعی است که فعالیت خود را در سال ۱۹۸۴ با شعار ایده هایی که ارزش گسترش پیدا کردن دارند آغاز کرد تا مکانی برای اشاعه ایده هایی با این محوریت و در زمینه های تکنولوژی (Technology)، سرگرمی (Entertainment) و طراحی (Design) باشد و همین شد که این موسسه TED (حرف اول این سه کلمه) نام گرفت.

این موسسه ۳۱ سال قبل تحت عنوان یک کنفرانس چهار روزه در کالیفرنیا حیات خود را آغاز نمود و برای حمایت از نوآوری ها و ایده های موثر جهانی به رشد خود ادامه داد و با اینکه در ابتدا فقط در سه حوزه تکنولوژی، سرگرمی و طراحی فعالیت داشت اما اکنون به جنبه های دیگر هم توجه دارد. این سازمان از متفکرین، ایده پردازان و فعالان پیشرو در سطح جهان دعوت میکند تا مهمترین ایده های(غیر سیاسی، غیر مذهبی) خود را به خلاقانه ترین شکل ممکن در هجده دقیقه بازگو نمایند. سپس این گفتگوها بر روی وبسایت تد(TED.com) قرار میگیرد تا با همکاری مترجمینی که از سرتاسر دنیا با تد به صورت داوطلبانه همکاری می کنند به بیش از ۱۰۰ زبان ترجمه شده و در معرض دید عموم قرار گیرند.

دو کنفرانس بهارانه و تابستانه تد در کانادا و اسکاتلند، جایزه جهانی تد، تدیاران، سایت ویدئویی تد، پروژه آزاد ترجمه تد و تداکس نیز از جمله برنامه‌های وابسته به ایده تد هستند که طرفداران زیادی در دنیا دارند.

تداکس(TEDx) چیست؟

TEDx برنامه ایست محلی که به صورت مستقل سازماندهی می شود تا ضمن دنبال کردن فلسفه ی تد برای به اشتراک گذاشتن ایده های با ارزش، تجربه ی حضور در رویدادهای اصلی تد را برای شرکت کنندگان ایجاد نماید. در یک رویداد TEDx، پخش تصاویر ضبط شده از سخنرانی های با ارزش تد و سخنرانی های زنده با هم ترکیب می شوند تا زمینه ساز مباحث و گفتگوهای عمیق تر و موثرتری میان شرکت کنندگان در گروه های کوچک تر شود. در واقع، این رویدادهای محلی خودجوش، TEDx نامیده می شود و در این نام x به معنای رویداد تد با سازماندهی مستقل می باشد. کنفرانس های تد به عنوان الگوی اصلی برای برگزاری رویدادهای TEDx مورد استفاده قرار می گیرند، اما این رویدادها به صورت مستقل سازماندهی و طراحی می شوند و صحت و اعتبار یک رویداد TEDx به واسطه مجوزی که توسط موسسه تد و به نام برگزار کنندگان محلی صادر می شود احراز می گردد.

مجله فوربس درباره رویدادهای تد و تداکس می‌نویسد: «شاید فکر کنید موفقیت تد و تداکس به خاطر کیفیت سخنرانانش است، که البته این هم حقیقت دارد، اما دلیل اصلی عمیق‌تر از این است و به کسانی برمی‌گردد که شما هیچ وقت موقع تماشای ویدئوها یا وقتی در سالن رویداد نشسته‌اید، نمی‌بینید.»

به نظر نویسنده مجله فوربس این موفقیت در واقع، به برگزارکنندگان برمی‌گردد که خب در مورد تد، به کریس اندرسون و تیمش مربوط می‌شود و در مورد تداکس‌هایی که در سرتاسر دنیا برگزار می‌شوند، به تیم برگزارکننده محلی.

به عبارتی، چون این تیم‌ها خودشان آدم‌های جالبی هستند، رویدادهایی هم که برگزار می‌کنند، جالب توجه می‌شوند. آنها، مکان‌ها و سخنرانان و مخاطبان جالب و متفاوتی را انتخاب می‌کنند و به همین دلیل رویداد جالب توجهی هم حاصل می‌شود.

نویسنده فوربس معتقد است دلیل قدرتمند شدن رویدادهای تد و تداکس، غیرانتفاعی کار کردن برگزار کنندگانش است. آنها این کار را برای ایجاد یک تغییر انجام می‌دهند و خب وقتی کاری را از سر علاقه و شوق انجام بدهی، بی‌شک کار بهتری خواهد شد.

سابقه تداکس در ایران

اولین تداکس ایران در سال ۱۳۹۱ در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد و پس از آن دانشگاه شریف میزبان تداکس در تهران بود. تابحال چندین دوره رویداد تداکس در تهران، قزوین، مشهد برگزار شده است و رویداد تداکس نقش جهان نخستین رویداد تداکس در اصفهان می باشد.

 


برو بالا