برای استارتاپ خود، شرکت یکساله ثبت کنید!

     ۱۳۹۳/۰۸/۲۰     مقالات      ۱     1,224

بدون تردید راه اندازی یک استارتاپ کار ساده و روانی نیست، هرچند که می تواند روان و آسان به نظر بیاید، تشکیل یک تیم و مدیریت یک گروه حتی دو نفره در برخی از مواقع چنان سخت و پیچیده می شود که اگر از همان ابتدا نقشه راه را برای خودتان ترسیم نکنید دچار دردسرهای فراوانی خواهید شد.

به غیر از مسائل فنی و بازاریابی یکی از مسائلی که عمدتاً استارتاپ ها را در کشور های در حال توسعه با چالشی جدی مواجه می کند مسائل حقوقی و مالیه عمومی «مالیه عمومی به معنای بحث های مالیاتی و امور مالی مرتبط با دولت» است.

به طور مثال در ایران کار های پیمانکاری مباشرتی «فریلنس» آنگونه که در کشور های توسعه یافته مرسوم است رایج و عمومی نیست، حتی برای سرمایه گذاری بر روی پروژه های کوچک استارتاپی نیز سرمایه گذاران داخلی ترجیح می دهند بر روی یک شخصیت حقوقی سرمایه گذاری کنند تا بر روی یک تیم و یا یک فرد یا بهتر بگوییم شخص حقیقی، از طرفی به علت مسائل پیچیده شرکت داری در ایران شاید استارتاپ ها علاقه چندانی به درگیری در مسائل حقوقی و شرکت داری نداشته باشند و البته شاید این موضوع را به علت ریسک های بالای اولیه در شروع کار به صلاح خود نداند، اما چاره چیست؟

اگر شما هم راه حلی برای پاسخ های زیر ندارید، پیشنهاد ما ثبت یک شرکت محدود یک ساله است!3d person - puppet, holding in a hand sign yes. Objects over white

۱-    آیا نگران تقسیم سود و زیان و سرمایه تیم هستید؟

۲-    آیا نیازمند قرارداد داخلی سهامداران به صورت وستینگ می باشید؟

۳-    آیا نگران مالیات هستید؟

۴-    آیا برای کسب و کار جدیدتان نیازمند یک کاور و نام تجاری هستید؟

۵-    آیا میخواهید به درستی در گروه خود تقسیم کار نمایید؟

قدم اول برای شروع پس از اطمینان از شرکای کاری و تجاری تداوم این همکاری است، تدوین قراردادهای داخلی و تهیه اقرارنامه ها و تعهدنامه های فراوان بین شرکا، کار بسیار پیچیده ای است که می توان آن را در غالب یک اساسنامه شرکت به راحتی به سرانجام رساند، همچنین تقسیم سود و زیان اولیه برای تداوم کار نیز کار خیلی مهمی است که این موضوع را نیز می توان در قالب یک شرکت نامه سر و سامان داد، بحث مالیات که همواره یکی از دغدغه های شرکت های تازه تاسیس شده میباشد نیز یکی از چالش های رو برو است که می توان برای سال اول به طرق مختلف از دست آن در امان ماند، همچنین اگر نیازمند معرفی خود در مراکز و نهاد های مختلف برای استفاده از تسهیلات هستید و یا می خواهید سرمایه گذاران خود را مجاب کنید، داشتن یک شخصیت حقوقی موقت به شما کمک شایانی خواهد کرد.

پیشنهاد ما برای شما ثبت یک شرکت مسئولیت محدود با اعتبار یک ساله است! شرکت های مسئولیت محدود این امکان را برای شما مهیا می کند تا با حداقل دو نفر امکان ثبت ایجاد گردد، همچنین این شرکت ها دارای سهم الشرکه به جای سهام می باشند که شما را در مقابل زیان احتمالی کسب و کارتان بیمه می کند، فی الواقع شما تنها به اندازه سهم الشرکه ای که برای شرکت خود وارد سیستم ثبتی نموده اید در مقابل طلبکاران احتمالی پاسخگو خواهید بود.

در صورتی که با شرکت های دولتی کار ندارید، که اصولا در سال های نخست ندارید، نیازی به معرفی شرکت به اداره مالیات نیست و حد اقل اینکه می توانید پرونده ای را در اداره مالیات مفتوح و سپس نامه ای با موضوع عدم فعالیت به اداره مالیات تسلیم نمایید.

امکان انعقاد قرارداد با موسسات مختلف یکی از مزایای ثبت شرکت برای شما می باشد و در صورت امکان بعد از سپری شدن مدت یک سال می توانید شرکت را  نا محدود، منحل، رها، و یا اقدام به ثبت شرکت جدیدی نمایید.

ثبت یک برند برای شخصیت حقوقی شما می تواند به محصولات تولیدی و یا خدمات ارائه شده شما هویتی ابدی ببخشد، به گونه ای که بعد از ثبت برند امکان انتقال، اجاره و یا فروش آن برای شما مهیا می گردد.

همچنین در صورت موفقیت آمیز بودن استارتاپتان می توانید شرکت را به سهامی خاص تبدیل نموده و سهم الشرکه را به سهام های بی نام و با نام تبدیل نمایید.

وجود یک شخصیت حقوقی به شما کمک می کند تا حول محور یک شخصیت به فعالیت پرداخته و برای پر رنگ تر شدن محصول و یا خدماتتان کوشا تر از قبل عمل کنید.

در نتیجه به عنوان یک مشاور حقوقی به شما پیشنهاد می کنم بعد از ایده پردازی، استقرار تیم و شروع فعالیت های گروهی و قبل از هر گونه اختلاف نظر در چگونگی مدیریت کردن استارتاپتان یک شرکت مسئولیت محدود با اعتبار یک ساله ثبت کنید و با اطمینان خاطر به سوی ارتقاء جایگاه خود گام بردارید. موفق باشید.


درباره نویسنده

درباره نویسندهنظرات پیگیری نظرات این خبر از طریق RSS Feed

 • غلامرضا بهشتيان در ۱۳۹۳/۰۸/۲۱ گفته :

  این بهترین راهنمایی ای بود که در اینترنت برای ایجاد یک استارت آپ دیدم. یکی از اساسی ترین سوال هامو پاسخ دادید.

 • مهدي نعيمي در ۱۳۹۳/۰۹/۰۸ گفته :

  اگه امکانش هست بگید چطور باید اینکار رو انجام بدیم

 • کاریا در ۱۳۹۳/۰۹/۱۱ گفته :

  سلام
  آقای نعناکار شنبه هر ماه در دفتر کانون کارآفرینی ایران هستند. برای مشاوره حقوقی حضوری می توانید در دفتر کانون باشید.

 • سعید عباسپور در ۱۳۹۳/۰۹/۱۲ گفته :

  سلام ..
  خیلی خیلی ممنونم .. راه روشنی پیش پایم قرار دادید
  با تشکر ..

 • نخستین برنامه مشاوره حقوقی کانون به استارتاپ ها در ۱۳۹۳/۱۰/۰۶ گفته :

  […] که البته پیشنهاد می‌کنم حتما این مقاله رو با موضوع برای استارتاپ خود، شرکت یکساله ثبت کنید! مطالعه بفرمایید، همچنین مقاله جالب دوست عزیزم حمیدرضا […]

 • مهدي نعيمي در ۱۳۹۳/۱۰/۱۸ گفته :

  سلام شرمنده من شهرستان هستم نمیتونم ایمیلی هست که بشه باهاشون مکالمه کرد

 • ناشناس در ۱۳۹۴/۰۵/۲۷ گفته :

  تمام مطالب بسیار مفید وآموزنده بود اما ذکر نکته ای ضروری به نظر می رسد که در ایران نمی شود با شرکت های دولتی و یامراکز وابسته به آن کاری نداشت…

 • ثبت شرکت شما روی نقشه | نقشه نما در ۱۳۹۴/۰۶/۲۱ گفته :

  […] برای استارتاپ خود، شرکت یکساله ثبت کنید! – کاریا […]

نظر خود را بنویسید:

نام و نام خانوادگی
نشـــانی ایمیــل
وب ســایـــت
برو بالا