کاریا، از شش ماه پیش تا الان

     ۱۳۹۳/۰۵/۲۹     سایر           537

نسخۀ قدیمی کاریا را شاید اکثر مخاطبان به خاطر بیاورند. این نسخه با سیستم مدیریت اختصاصی نوشته شده و چند چالش اساسی برای کاریا به وجود آورده بود.

karya-old-version

طهران قدیم – سال ۱۳۴۲ مثلاً

 

اول ؛ نداشتن قابلیت جستجو بود که دست کاربر را برای گردش در سایت بسیار بسته نگه می داشت.
دوم؛ نداشتن قابلیت واکنش گرایی یا Responsive بودن کاریا بود که در نسخه های موبایل یا تب لت، همان نسخه صفحات نمایش بزرگ را نشان می داد و مطالعه مطالب را برای کاربران موبایل یا تب لت بسیار دشوار می ساخت.
سوم؛ امکان بهبود نتایج برای موتورهای جستجوگر یا همان SEO در نسخۀ قدیمی وجود نداشت.
و موارد دیگر…

ناگفته نماند که هنوز هم برخی از مخاطبین کاریا در دیدارهای حضوری یا به صورت اینترنتی می گویند که نسخۀ قبلی بهتر بود و با ظاهر آن ارتباط بهتری برقرار می کردند. همین طور قابل ذکر است که تیم فنی سابق هم در زمان خود کدهایی بسیار خوب و سبکی نوشته بودند که سرعت بارگذاری سایت را نسبت به سرعت اسف بار اینترنت در سال های گذشته به حد بسیار قابل قبولی رسانده بود.

404

لینک های شکسته هم از مشکلات ما پس از انتقال به وردپرس بود!

اما از اول سال و با منظم تر شدن کارهای کانون کارآفرینی ایران تصمیم گرفته شد که کاریا (و سایر سایت های کانون) را به سیستم مدیریت محتوای وردپرس منتقل کنیم.
پروژه انتقال بیش از ۴۰۰ مقاله و ویدئو از سیستم مدیریت محتوای اختصاصی به وردپرس با چالش های خاص خود همراه بود. پس از انتقال نیز موارد متفاوتی از سوی همکاران مطرح می شد که بایستی به کاریا اضافه می شدند.
برفرض مثال بخش رویدادهای کاریا قرار شد تقویمی ماهیانه و کاملاً جدا از سایر دسته بندی های کاریا باشد که امکان خروجی RSS برای آن فراهم شود و لینک چند فیلد ورودی در پنل مدیریت وردپرس اضافه شود تا تنها تاریخ، محل برگزاری، توضیحات رویداد و عکس آن توسط نویسندگان کاریا وارد شود و به صورت ماهیانه نیز برای مخاطب به نمایش در آید.
در زمانی حدوداً ۴ ماهه و موازی با سایر پروژه های کانون که هرکدام حساسیت های خاص خود را داشتند این وظایف تیم فنی به انجام رسید.
از زمان انتقال کاریا به وردپرس سه مرتبه قالب سایت را عوض کردیم و هر مرتبه هم به دنبال قالبی مناسب و سبک در سایت هایی نظیر themeforest بودیم و قالبی نیز انتخاب و خریداری شد. اما این قالب و قالب های دیگر ایراداتی در نسخه های راست چین شده و طرز نمایش محتوا داشت. در ادامه به برخی از ایرادات ظاهری و محتوایی در نسخۀ آخر طبق نظر کاربران و تیم کانون اشاره می کنم:

 1. طبق نظر محمد، از مخاطبان کاریا: سایت شما واقعا یکی از بهترین سایت ها در زمینه کارآفرینیه، ولی چند تا مشکل داره، امکان دسترسی به مطالب قدیمی وجود نداره، حتی تو قسمت بایگانی وقتی ماه های گذشته رو انتخاب می کنم ارور ۴۰۴ میده.
 2. طبق نظر حسین موسوی از مخاطبان کاریا: در صفحه جستجو، استایل چیدمان نتایج جستجو بسیار نامرتب است.
 3. طبق نظر امیر علی، از مخاطبان کاریا: سلام ، لطفا یکم فونت مقاله هاتون رو زیاد کنید، فاصله خطوط رو هم یکم بیشتر کنید، وقتی حجم متن زیاده هم ادم گیج میشه و هم خط رو گم میکنه
 4. طبق نظر امیررضا رضایی، از مخاطبان کاریا: پیشنهاد: پادکست را در ساندکلاد و پادکست آیتونز نیز آپلود کنید تا راحت در دسترس باشد.
 5. طبق نظر مرتضی عقیلی، از مخاطبان کاریا: یک مشکلی الان دارم. میخواهم از دوره چگونه استارتاپ بسازیم استفاده کنم ولی فقط صفحه اول و تیتر ها هستند و روی تیتری که میخوام کلیک میکنم به صفحه اصلی هدایت میشه! ممنون میشم رسیدگی کنید. لطفا یک فرم تماس با ما ایجاد کنید تا اگر مشکلی بود بتوانیم راحت آن را با شما در میان بزاریم.
 6. طبق نظر حسین سرکبود، از مخاطبان کاریا: سلام .بسیار مشتاق هستم که در تمام دوره ها و سمینارهای شما شرکت کنم تا کسب تجربه کنم.لطفاَ من را مطلع کنید.

اما ایراداتی که داخل کانون بر کاریا وارد می شد:

 1. نسخۀ واکنش گرا یا Responive در موبایل مشکلات فراوانی دارد.
 2. جستجوی کاریا بهینه نیست و نتایج را به دقت نشان نمی دهد.
 3. امکان دسترسی به بایگانی مقالات گذشته به راحتی وجود ندارد.
 4. شمارندۀ بهترین مقالات ماه و هفته به درستی کار نمی کند و به جای انتخاب بازۀ یک ماه شمسی، سی روز گذشته را محاسبه می کند.

ما همۀ این پیشنهادات و انتقادات را خواندیم و سعی کردیم در نسخۀ جدید کاریا این مشکلات را حل کنیم. پاسخ به انتقادات کاربران از این قرار است:
۱- پاسخ به محمد: امکان دسترسی به مقالات قدیمی تر در هر یک از دسته بندی ها در نسخه جدید وجود دارد. می توانید روی دکمه ای که در انتهای صفحۀ دسته بندی ها وجود دارد کلیک کنید تا مطالب قدیمی تر را مطالعه کنید. صفحه ۴۰۴ هم جدیداً طراحی شده که فرم جستجویی در آن نیز قرار دادیم.
۲- پاسخ به حسین: نتایج جستجو در حال حاضر به درستی لیست می شوند و ممنونم از تو دوست عزیزم که این مورد را اطلاع دادی.
۳- پاسخ به امیرعلی: فونت های کاریا در حال حاضر به حد استاندارد مشابهان جهانی خود افزایش داده شده است.
۴- پاسخ به امیررضا: پیشنهاد ما به شما استفاده از سرویس های مشابه ایرانی نظیر آپارات و شنوتو است. در حال حاضر پادکست های کاریا در وب سایت شنوتو قرار داده شده است که سرویس دهی بسیار مناسبی هم دارند.
۵- پاسخ به مرتضی: صفحه ای مجزا برای دورۀ آموزشی چگونه استارتاپ بسازیم طراحی شده است که لیست کلیۀ جلسات را در آن قرار دادیم.
۶- پاسخ به حسین: در قسمت پایینی (Footer) سایت، امکان ثبت نام در خبرنامه کانون کارآفرینی ایران برای همۀ مخاطبان فراهم شده است که تمامی رویدادهایی که به کارآفرینی در حوزۀ کسب و کارهای آنلاین هستند در این خبرنامه از قبل به اطلاع مخاطبان رسانده می شود.
ایراداتی که تیم کانون از کاریا گرفتند نیز همگی در نسخۀ جدید برطرف شده است.

این ایرادات و پیشنهادات که از سوی مخاطبان و تیم کانون بر کاریا وارد شده بود، باعث شد تا تصمیم بگیریم که از قالب خریده شده استفاده نکنیم و قالبی اختصاصی برای کاریا بنویسیم که این کار در زمانی حدوداً ۵۰ ساعته انجام شد و با استفاده از فریم ورک Foundation این قالب طراحی شد.

اما کاریا هنوز در ابتدای راه خود است و چشم اندازی که نویسندگان آن برایش در نظر گرفته اند بسیار وسیع است و در این مسیر دیدگاه کاربران برای ما بسیار مهم است.

خب! تا اینجا که موضوع کاریا و طراحی ظاهری و چالش های آن را بررسی کردیم و نسخۀ جدید را معرفی کردیم. اما در انتها کلام من هم به عنوان عضوی از کاریا یک انتقاد از برخی از کاربران کاریا دارم.

مقالات یا چندرسانه ای های کاریا با تلاش کلیۀ نویسندگان آن تهیه شده است و یکی از اهداف کاریا به چالش کشیدن محتوای مقاله و موضوعی است که دربارۀ آن بحث شده است. پس نظراتی انتقادی، چالش برانگیز یا کوبنده بسیار مفید خواهد بود.
متاسفانه نظرات قریب به اتفاق کاربران کاریا از این قبیل است:
– مقاله خوبی بود!!!
– خیلی خوب نوشته شده بود!!
– مرسی، واقعاً لذت بردم!
ممنونیم از اینکه تشویق می کنید ولی به نظر من کاریا بیشتر از تشویق به انتقاد، چالش یا نظر مخالف نیاز دارد.
در پایان اگر همچنان دربارۀ هر یک از قسمت های کاریا از لحاظ فنی یا محتوایی نظر، پیشنهاد، انتقاد یا سوالی دارید با ایمیل [email protected] در ارتباط باشید.

karya-during-time


     برچسب ها : /

درباره نویسنده

درباره نویسندهنظرات پیگیری نظرات این خبر از طریق RSS Feed

 • گل حسینی در ۱۳۹۳/۰۵/۲۹ گفته :

  خیلی خوب شده پویا کارت درسته :-)

نظر خود را بنویسید:

نام و نام خانوادگی
نشـــانی ایمیــل
وب ســایـــت
برو بالا