گفتگو با رکسانا ورزا

     ۱۳۹۲/۰۵/۱۰     مقالات           4,364

(عکس از لوکا سارتونی)

سلام رکسانا جان.نمیدونم باید رکسان بگم یا رکسانا؟

سلام مبین جان. من دوست دارم همه با تلفظ ایرانی که همون رکسانا هست من رو صدا کنند ولی در فرانسه و آمریکا چون درست تلفظ نمیشود رکسان صدا می کنند.

میشه یه کم درباره خودت بگی و تعریف کنی چیکار میکنی؟

من اجرای برنامه های استارتاپی مایکروسافت رو در فرانسه به عهده دارم.ما در اینجا دو برنامه استارتاپی داریم:یکی Bizspark  و یکی هم اخیرا اضافه شده به نام Microsoft Ventures(که Spark هم نامیده می شود). من بیشتر درگیر راه اندازی برنامه Microsoft Ventures در فرانسه بودم که یک شتاب دهنده است با هدف کمک به استارتاپ ها که بتوانند نسخه اولیه بسازند و در سه ماه کسب و کار خودشان را راه بیندازند.تقریبا یک سال میشه که من چند استارتاپ موفق داشته ام که در حال جذب سرمایه گذار هستند و موفق به کسب چندین جایزه در مسابقات مختلف شده است.

جدای از سمت من در مایکروسافت ، من یکی از موسسان Tech.eu  هم هستم که یک وبلاگ تکنولوژی/کارآفرینی در اروپا است.

و همچنین موسس Girls in Tech در لندن و پاریس هم هستم. Girls in Tech شبکه ای است که با هدف ایجاد بستری برای حضور بیشتر بانوان و زنان در عرصه تکنولوژی و کارآفرینی راه اندازی شده است.

من همچنین برگزارکننده کنفرانس FailCon در پاریس هستم،کنفرانسی که به کارآفرینان کمک می کند تا از شکست هایشان یاد بگیرند.

از چه زمانی وارد مباحث استارتاپ ها و کارآفرینی شدی؟ تا حالا خودت استارتاپی راه انداختی؟

واقعا اتفاقی شد.من در سیلیکون ولی به دنیا آمدم ولی هیچ وقت به مباحث استارتاپی و یا حتی تکنولوژی توجهی نکردم.من در آژانس توسعه دولت فرانسه کار می کردم و استارتاپ ها را تشویق می کردم تا دفتری در اروپا و فرانسه باز کنند.این اولین دفعه ای بود که من رسما وارد جامعه کارآفرینی و استارتاپی شدم.آن زمان من ۲۲ سالم بود.واقعا عاشق کارم بودم.با جامعه ای از افراد مشتاق،خلاق،باهوش و خوشبین آشنا شدم و به کارآفرینان و اکوسیستم تکنولوژی معتاد شدم.

عنوان شغلیت در مایکروسافت یه کم عجیبه.یک عاشق استارتاپ در مایکروسافت.توضیح میدی جریان چیه؟

راستش عنوان شغلی من یه کم طولانی و پیچیده است:”مدیر بازاریابی تجارت های نوظهور”.ولی خودم فکر میکنم این عنوان ،کاری که در عمل انجام می دهم را نمی رساند.برای همین عنوان شغلی خودم را به “عاشق استارتاپ” تغییر دادم.من از مردم میخواستم که بدانند به استارتاپ مربوط می شود.حتی هدایتگر استارتاپ ها هم نام میگیرم.

فکر میکنم بیشترین تمرکزت بر روی جامعه فرانسه باشه.فرانسه میتونه مقصد خوبی برای استارتاپ ها باشه؟

من واقعا جامعه فرانسوی را دوست دارم و فکر میکنم مکان عالی ای برای استارتاپ ها است.اکوسیستم آن از سال ۲۰۰۹ که من به اینجا آدم در طول چهار سال پیشرفت و رشد بسیاری داشته است.در کنار آن اکوسیستم استارتاپی لندن را هم دنبال می کنم.در کل من علاقه شدیدی به دنبال کردن اکوسیستم های در حال توسعه و جدید استارتاپی در سراسر دنیا من جمله ایران دارم.

میدونم که اخبار کارآفرینی و استارتاپ ها رو در ایران دنبال میکنی.میخوام بدونم نظرت در این مورد چیه؟

اگر صادق باشم زیاد در مورد اکوسیستم استارتاپی ایران نمی دانم و خیلی دوست دارم بیشتر در مورد آن بدانم.ولی من فوق العاده تحت تاثیر قرار گرفتم از کارهایی که اخیرا در ایران در حال انجام است و خوشحال شدم از این بابت.می توانم احساس کنم که علاقه مندی به مباحث کارآفرینی و استارتاپ ها در حال رشد است و می دانم دانشگاه های ایران متخصصان و مهندسان توامندی تربیت می کند.من مطمئن هستم که در سال های آینده پیشرفت خوبی را در این زمینه برای ایران شاهد باشیم.

با ایرانی های فعال در زمینه کارآفرینی آشنا هستی و در این مورد با اونها صحبت میکنی؟

بله من با آقایان شایان شلیله و محسن ملایری آشنا هستم و میشود گفت اولین کارآفرینانی بودند که از ایران با آنها آشنا شدم.به علاوه با افراد دیگری هم که به عنوان برگزار کننده رویداد های استارتاپ ویکند و شتاب دهنده بودند آشنا شدم.

آخرین بار کی ایران بودی؟ و آیا باز هم به ایران سفر خواهی کرد؟

من خیلی کم ایران بودم.آخرین باری که ایران بودم سال پیش بود و امیدوارم به زودی باز هم به ایران سفر کنم.

توصیه ات به بچه های ایران و بخصوص افراد متخصص و کارآفرین چیه؟

من فکر میکنم کارآفرینانی که از ایران با آنها آشنا شدم در مسیر درست قرار دارند با برگزاری رویدادهایی مثل استارتاپ ویکند تا همه را با مسائل کارآفرینی در سراسر کشور آشنا کنند و آنها را تشویق کنند تا مشارکت کنند.این دقیقا موقعیتی است که فرانسه در سال ۲۰۰۹ داشت.خیلی از چیزها آز آن موقع پیشرفت کرد.

همچنین من واقعا افراد فعال را تشویق میکند تا در مورد اتفاقات این چنینی به انگلیسی بنویسند تا افراد خارج از ایران بدانند که افراد متخصص و کارآفرین در حال انجام چه کاری هستند تا از آنها حمایت کنند.خیلی از مردم دوست دارند و علاقه دارند در مورد ایران و استارتاپ های داخلی بدانند ولی منابع انگلیسی زبان محدودی در دسترس است. در پایان این نکته را هم بگویم که بازار ایران می تواند برای کسب و کارهای محلی جایی بهتر باشد.برای مثال،یک مدل کسب و کار موفق را از کشوری دیگر بگیرند و آنرا به صورت داخلی توسعه دهند.این موضوع در فرانسه بسیار اتفاق افتاده است.و همچنین آنها را تشویق میکند تا به جزئیات بازار داخلی با دقت نگاه کنند و کسب و کارهایی را توسعه دهند که برای کشور مناسب است.

مرسی از اینکه قبول کردی گفتگویی با هم داشته باشیم.

مرسی از شما


درباره نویسنده

درباره نویسندهنظرات پیگیری نظرات این خبر از طریق RSS Feed

  • محسن در ۱۳۹۳/۰۶/۱۵ گفته :

    واقعا موفق موئید باشی رکسانا خانوم دست راستتون رو سر دخترای تهرانی … اینا فقط بلدن ارایش کنن

نظر خود را بنویسید:

نام و نام خانوادگی
نشـــانی ایمیــل
وب ســایـــت
برو بالا