سوالات متداول رقابت جهانی استارتاپ ها

     ۱۳۹۲/۰۷/۰۵     مقالات           438

مترجم : مبین رنجبر

منبع : GlobalStartupBattle

global startup battle

رقابت جهانی استارتاپ ها یا Global Startup Battle(GSB) چیست ؟

توسط سازمان جهانی  Startup Weekend  ایجاد شد.رقابت جهانی استارتاپ ها هدف تولید جامعه جهانی کارآفرینی را در میان رویداد های استارتاپی مختلف که سرتاسر جهان برگزار می شود دنبال میکند.در هفته جهانی کارآفرینی ، رویداد های استارتاپ ویکند مختلفی در کشورهای مختلف برگزار می شود که تیم برنده هر رویداد پس از ساختن یک ویدیو عمومی با دیگر برندگان سایر کشورها رقابت کند.تیم ها پس از آن با ساختن یک ویدیو ارائه از ایده خود وارد حلقه رقابتی می شود.آرای سراسری ۱۵ تیم اصلی هر حلقه را انتخاب میکنند و در نهایت تیم داوری برای انتخاب برنده نهایی به قضاوت می پردازد.در سال ۲۰۱۲ صد و سی شهر در این رقابت جهانی شرکت کردند و پیشبینی می شود رقابت جهانی سال ۲۰۱۳ بهتر از قبل باشد.رقابت جهانی استارتاپ ها جامعه کارآفرینی را قادر می سازد تا با دیگر تیم ها در سرتاسر جهان آشنا شوند و همکاری کنند.

چرا باید در این رقابت شرکت کنم؟

رقابت جهانی استارتاپ ها فرصتی است تا تیم شما را در دید عموم قرار دهد و در نتیجه به حرکت آن کمک کند.همه جوایز این رقابت طراحی شده اند که به استارتاپ ها در راه موفقیت کمک کنند.برای برندگان این رقابت مربی ها،سرویس ها،اعتبارات و منابع خاصی در نظر گرفته شده است.رقابت جهانی استارتاپ ها با هفته جهانی کارآفرینی همزمان شده است در نتیجه همه توجهات به کارآفرینان و استارتاپ ها است.این رقابت بزرگ ترین رویداد است که هر برنده آن هنوز هم در حال فعالیت های تجاری هستند.

چطور می توانم شرکت کنم؟

اولین گام شرکت در یکی از رویداد های رسمی استارتاپ ویکند در بین تاریخ ۱۴ نوامبر و ۲۵ نوامبر سال ۲۰۱۳ است.رویداد های واجد شرایط و بلیط ها در زمانی  که شرکت خود را می سازید و از آن در مقابل داورهای محلی دفاع می کند در دسترس قرار خواهند گرفت.بعد از رویداد شما ۲۴ ساعت فرصت دارید تا یک ویدیو از معرفی شرکت خود،مشکلی که قرار است حل کنید،پیشرفتی که داشتید و تیم تان بسازید.این نکته را فراموش نکنید که معیارهای داوری هر حلقه با حلقه های دیگر متفاوت است و حتما به نکاتی که از اهمیت بیشتری برخوردار است دقت کنید.

حلقه چیست ؟

یک حلقه ، ضمینه ای از رقابت است که در رقابت جهانی استارتاپ ها وجود دارد.هر حلقه از سهام داران مختلف و معتبری تشکیل شده است که هر کدام از این حلقه ها دارای شرایط ثبت نام،معیارهای داوری،داوران و جوایز مخصوص به خود می باشد.حلقه ها به هر تیمی اجازه می دهند تا در این رقابت سالانه شرکت کند.برای اطلاعات بیشتر از حلقه هایی که وجود دارد به منبع این مقاله مراجعه شود.

رقابت جهانی استارتاپ ها چطور کار میکند؟

۱- در یک رویداد استارتاپ ویکند واجد شرایط رقابت جهانی شرکت کنید.۲-یک ویدیو ۶۰ ثانیه ای برای حلقه ای که میخواهید در آن رقابت کنید بسازید.۳-تا ۲۶ نوامبر صبر کنید تا لینکی برای به اشتراک گذاری ویدیو دریافت کنید و پس از شروع به جمع کردن رای کنید.۴-رای گیری در ۶ دسامبر به اتمام می رسد و ۱۵ تیمی که در هر حلقه رای آوردند معرفی میشوند.۵-داوران بهترین تیم ها را انتخاب می کنند و به همه آنها بازخورد می دهند.برندگان نهایی هم پس از ۱۲ ام دسامبر معرفی خواهند شد.

تعداد شهرهایی که در این رقابت شرکت میکنند چند شهر است؟

در سرشماری نهایی ۱۹۸ شهر در این رقابت حضور دارند.

چطور می توانم رویدادی را پیدا کنم که واجد شرایط رقابت جهانی باشد؟

با استفاده از سایت جهانی استارتاپ ویکند یا با مراجعه به لینک منبع و رفتن به بخش شهرها این رویداد ها را پیدا کنید.

سال پیش در این رقابت شرکت کرده ام ، آیا رقابت امسال با سال پیش متفاوت است؟

قطعا.امسال رقابت بزرگ تر و با جوایز بیشتر خواهد بود.همچنین همه تیم ها در رویداد های استارتاپ ویکند که در این رقابت حضور دارند می توانند شرکت کنند،نه تنها برنده اول هر رویداد.حلقه ها و شرکای این رقابت جهانی هم متفاوت تر از قبل هستند تا به کسانی که جایزه را مال خود می کنند کمک کند.در غیراینصورت ساختار مسابقه فرقی با گذشته نکرده است.

جوایز به چه صورت هستند؟

خوشحالیم که این را می پرسید،با مراجعه به لینک منبع و ورود به هر حلقه ای که میخواهید در آن شرکت کنید می توانید جوایز را مشاهده فرمایید.

بعد از رویداد ، چه اتفاقی می افتد؟

بعد از اینکه رویداد تمام شد ، ویدیو ۶۰ ثانیه ای خود را برای ورود به هر حلقه در این رقابت می سازید.برای اطلاعات بیشتر به سوال “رقابت جهانی چطور کار میکند” مراجعه کنید.

در ویدیویی که می سازیم چه مواردی را باید رعایت کنیم؟

ویدیویی که می سازید باید این موارد را پوشش دهد: ۱-مدل کسب و کار.آیا این ایده می تواند پول درآورد؟ رشد درآمدی مثبتی داشته است؟ استراتژی جذب مشتری دارد؟ آیا مدل درآمدی تعریف شده است و بر پایه واقعیت است؟ آیا ایده و تیم آماده اجرا می باشد؟ خودتان آیا در این لحظه بر روی آن سرمایه گذاری میکنید؟ ۲-اعتبارسنجی مشتریان.آیا تیم مشتری را شناخته است؟ (محل مشتری،نوع مشتری و…)، آیا تیم از ساختمان خارج شده و با مشتری صحبت کرده است؟ ارزشهای پیشنهادی برای مشتریان تعریف شده است؟ چه کانال ارتباطی ای استفاده شده است؟ ۳-اجرای فنی.آیا محصول کاربردی ای است؟ نمودارهای معماری و API ها وجود دارد؟ با چه سرویسی می بایست متحد شود؟ چه میزان از محصول میتواند بر روی یک سرور واقعی با داده های واقعی اجرا شود؟ ۴-طراحی و اجرا.آیا ظاهر حرفه ای و قابل قبولی دارد؟ آیا تجربه کاربری مناسب و جالبی را به ارمغان می آورد؟  ویدیوهایی که بیشتر از ۶۰ ثانیه باشند در این رقابت شرکت داده نمی شوند.

کجا باید این ویدیو را ثبت کنم؟

با مراجعه به لینکی که برای هر حلقه در نظر گرفته شده است می توانید ویدیو خود را ثبت کنید.

چه کسی واجد شرایط شرکت در این رقابت است؟

هر کسی که در رویداد استارتاپ ویکند شرکت کرده است و تیمی ساخته است می تواند در این رقابت شرکت کند.رویداد های واجد شرایط را پیدا کنید و حلقه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

خودم به خودم می توانم رای دهم؟

البته که میتوانید ولی ما شما را تشویق می کنیم که به بقیه تیم ها و کارآفرینان هم نگاهی بیاندازید و به آنها هم رای دهید.

رای گیری چه زمانی آغاز می شود؟ چطور می توانم از افراد رای جمع کنم؟

رای گیری از ۲۶ نوامبر آغاز می شود و در این روز شما لینکی دریافت خواهید کرد که می توانید آنرا به افراد مختلف بدهید تا رای دهند.برای رای دادن فقط نیاز به یک ایمیل است.

هر فرد چند رای می تواند بدهد؟

هر فرد می تواند در طول ۲۴ ساعت یک رای دهد.

می توانم رای بخرم؟

به هیچ وجه.اگر هر تیمی مشکوک به خرید رای باشد فورا از رقابت ها کنار گذاشته می شود.اگر متوجه بشویم که شما تقلب کرده اید بلافاصله دسترسی شما مسدود می شود.جوانمردانه شرکت کنید ، همگی دوستان استارتاپی شما هستند.

می توانم با داوران تماس بگیرم؟

خیر.هر داور با توجه به صلاحدید خود میتواند در دسترس شما برای تماس قرار گیرد.هر ارتباط نامرتبط با داوران صلاحیت شما را زیر سوال می برد.

بعد از رویداد چقدر برای ارسال ویدیو فرصت دارم؟

بعد از رویداد شما ۲۴ ساعت زمان دارید تا ویدیو خود را در هر حلقه ای که میخواهید در آن شرکت کنید ارسال نمایید.ویدیوهایی که بعد از این زمان ارسال شوند واجد شرایط نخواهند بود.


درباره نویسنده

درباره نویسندهنظر خود را بنویسید:

نام و نام خانوادگی
نشـــانی ایمیــل
وب ســایـــت
برو بالا